• ACIBADEM-İSTANBUL
 • 0532 263 05 02
 • info@pegasusdanismanlik.com

ISO 9001 Belgesi Nedir?


ISO nedir ve ISO 9001 standartı nedir ne işe yarar?

ISO Uluslararası Standartlar Organizasyonudur. Standard tüm Dünya'da özellikle ölçülebilir durumları eşitlemek belirli bir norm ya da gerekliliği belirtmek amacıyla kullanılan, belirli boyutlarda, belirli bir tipe uygun olarak yapılmış ya da ayrılmış olan belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan demektir. Çünkü her kuruluş kendisine özgü çalışma saatleri standartlarını belirlemektedir. Ancak bu standart belirlemenin yasalar ile müsaade edilen çalışma sürelerinin dışına çıkmaz.

ISO 9001 Standartı nedir?

ISO'nun kurulma hedefi çeşitli ülkelerde, çeşitli sektörlerde [endüstride] uygulanan farklı yönetim uygulamalarını ortak bir dizi kural ile aynı çerçeveye alarak tüm Dünya'da kuruluşların bu ortak yönetim yapısında faaliyet göstermesini sağlamaktı. İşte ISO 9001 standartı bu yol ve yöntemleri yani ortak ve kurumsal bir yapılanmanın nasıl olacağını gösteren yazılı kılavuz, rehber ve yol haritasıdır. Çünkü 9001 belgesi almak ve KYS uygulamak isteyen her büyüklükteki kuruluş için kurumsallığa giden haritada bu standard işletmelere yol gösterici olacaktır. ISO 9001 belgesi; bu standartta istenen ölçütlere uygun bir yönetim sistemi kurma sonrasında denetime girerek 'evet bu firma bu standard şartlarına uygun olarak yönetilmektedir' onayını aldığımız gönüllü bir sertifikadır.

Kalite Yönetim Sistemi ne demek?

Kalite Yönetim Sistemi, kaliteyi sabit tutabilmek ve yönetmek amacıyla ISO 9001 standartının gereklerine uygun, kendi kuruluşumuza proseslerine uygun bir sistem oluşturmaktır.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Firmaların ISO 9001 belgesini tanımaları ya bir kamu ihalesi için veya ihracat firmasının talebi iledir. Bu süreçte danışmanlık ve belgelendirme fiyat teklifleri alınır.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi nasıl kurulur ?

Öncelikle kuruluşların ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini firmalarında standartın gerekliliklerine uygun kurmaları ve uygulamaları gerekir.
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini uygulamak için standartını almalısınız. TSE'nin standard arama sayfasından ISO 9001 standartını satın alabilirsiniz. Birde ISO 9002 size ISO 9001'in nasıl kurulacağını açıklayan kılavuz standardı alabilirsiniz.
Standartı okuduğunuzda hiçbir şey anlamaz yapamayacağınızı düşündüğünüzde o halde ISO 9001 eğitimi almalısınız. Eğitim size yeterli gelmediyse ve zamanınız yoksa sizin yerinize kuruluşta ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini kurmak [yönlendirmek] üzere bir danışmanlık firmasıyla anlaşabilirsiniz.


ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin amacı nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin temel hedefi müşteri memnuniyeti sağlamak ve sürdürmektir. Müşteri Odaklılık yaklaşımının sonucu, bunu prensip edinen ve daha önemlisi gerçeğe dönüştürebilen firmaların kazançlı büyüme, pazar payında ve müşteri bağlılığında yükselme gibi stratejik hedeflerine ulaşmada daha başarılı olduğunu söylemek mümkündür.


ISO 9001 Belgesi alırken alınması gereken eğitimler nelerdir?

Kuruluşların ISO 9001 belgesi sürecinde almaları gereken bazı eğitimler bulunmaktadır.


ISO 9001 Dışarıdan/Danışmandan tedarik edilecek eğitimler

 • ISO 9001:2015 Temel Eğitimi
 • ISO 9001:2015 Kurulum ve Uygulama (dokümantasyon) Eğitimi
 • ISO 9001:2015 İç Denetçi Eğitimi.

 • ISO 9001 Şirket içi eğitimleri
 • ISO 9001:2015 Çalışanlar için farkındalık Eğitimi
 • Bölüm Sorumluları için Risk ve Fırsat Yönetimi Eğitimi.

 • ISO 9001 alınırken “Müşteri İlişkileri Prosesi” oluşturulmalı, bu prosedür kapsamında müşterilerin tanınması ve gruplandırılarak bundan sonraki tüm ürün ve hizmet sunum süreçlerinde özellikle müşteri ilişki¬lerinde farklılık meydana getirilmesi önem taşımaktadır.
  Bu durum "ISO 9001 gibi bir yönetim anlayışının" kurumlarda doğru anlaşılarak entegrasyonunun sağlanması ile mümkün olabilmektedir.

  ISO 9001:2015 için gereken zorunlu doküman ve kayıt listesi

 • Diğer bölümlere ait prosedürler
 • Talimatlar
 • Planlar
 • Listeler
 • YGG Toplantı Tutanağı
 • Formlar

 • Firmalar gerekli yönetim ve arşiv alt yapısını kurup, müşteri hizmetlerine yönelik uygulama ve prosesleri sağladıklarında ve müşteri bilgilerini tutmaya başladıklarında bu bilgilerden geniş kapsamlı olarak faydalanabileceklerdir. ISO 9001 Kalite Belgesi tek bir amaca odaklanır; "Müşteri Memnuniyeti":
  Müşteri Memnuniyetini hedeflenen düzeye getiremeyen veya mevcut yerinin korunmasını sağlayamayan Kalite Yönetim Sistemini en başından detaylıca ele almalıdır.


  ISO 9001:2015 Nedir?

  ISO 9001 Kalite belgesi 2015 revizyonuyla; değişen günümüz ihtiyaçlarına uyum sağlamıştır. Gereksiz doküman yoğunluğu azaltılmış. Hareket ve esneklik yeteneği güçlenmiştir. ISO 9001:2015 revizyon standardı çok daha beğenilecek yapıya kavuşmuştur.

  Yıllık ara denetim nedir? ISO 9001 Belgesi alan firmalar her yıl ara denetim ücreti öder mi?

  ISO Kalite Belgeleri ÜÇ yıllık geçerlilik süresiyle verilmektedir. Her yıl ara tetkikler yapılarak yenilenmektedir. Almış olduğunuz "ISO 9001 belgesinin ara ödemesi" ve "ISO 9001 denetimleri" yapılmaz ise hem belgeleriniz iptal edilir hem de mevcut "ISO 9001 belgelerinizi iade" etmeniz gerekir.


  3 Yıl Sonunda belge yenileniyor mu? Sıfırdan belge alıyormuşuz gibi mi fiyatlanıyor?

  Eğer 3 yıl boyunca düzenli ve sorunsuz olarak ara denetim tutarlarını ödemişseniz ve ara denetimlerde problem olabilecek büyük sıkıntılar olmamışsa 3 yıl sona erdiğinde ara denetim tutarına yakın bir bedelle belgenizi yeniden alabilirsiniz.

  Doğrudan ISO 9001 belgesi veren firmalara başvuruda bulunursak ISO 9001 belgemizi alamaz mıyız?

  Standart gereklerini yerine getirmişseniz alabilirsiniz. Fakat sisteminiz yoksa belgelendirme kuruluşu denetim yapamayacaktır. "ISO 9001 dokümantasyonu" nuz hazır olmalı, Uygulama klasörünüz hazır olmalı. Belgelendirme firması bu dosyalardan denetimi yapar. Dosya yok ise denetlemezsiniz.


  ISO 9001 Belgemizi alırken firmada fiziksel veya yapısal değişimler istenir mi?

  "ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesidir" , daha fazla yönetimsel bakış açınız ile ilgilenmekte ve müşteri odaklı kurumsal yapı oluşturmak üzere kurulumu hedeflenmektedir. Üretim kalitesini etkileyen durumlar ve maliyeti yükselten, kaliteyi düşüren problemler olmadıkça ve yasal şartları karşıladıkça "ISO 9001 belgesi almada" bir maliyet artışı olmaz.


  ISO Belgesi Almak İçin Gerekenlerin Dışında;

  ISO 9001 gibi uluslararası standartlar kişilerin kafalarında taşımakta oldukları bu sistemleri bugün artık bilgisayar ortamına dökmelerini sağlar. Sorgulama ve algı yeteneklerini geliştirmeleri için yol gösterir. Bu gösterilen yollar ise uzun yılların samimi çalışmaları sonucu uzman bir ekip tarafından meydana getirilmiştir. Azalmakta olan pazar paylarının en temel nedeni artmakta olan talep ve parasal güç ile aynı sektörde kurulan yüzlerce yeni firmadır.
  Yeni fikirler yeni ufuklara yelken açmanızı sağlar. Çalışanlarınızın fikirlerine önem verin. Düşünce ve önerilerini size iletmeleri için "öneri şikayet kutuları" oluşturun. Ya da özel bir mail adresi tanımlayın. Size kazanç sağlayan önerileri ödüllendirin! Sadece dışarıya değil asıl başarıyı içeriye yaptığınız yatırımlar getirir.
  ISO belgesi almak için sonuç olarak ve performansında ölçülebilir ve kalıcı ilerleme kaydetmek amacıyla stratejinizi iyi belirleyin. Profesyonel kurumlar ile eğitim ve danışmanlık bağlantınızı koparmayın.


  ISO 9001 Belgesi Ürüne mi Veriliyor?

  ISO 9001 belgesi ürünlere verilmez. Yönetime verilir. Siz ürün üreten firma olsanız bile ISO 9001 ürünlere değil, süreçlere verilen bir belgedir. Uygulamalara verilir. ISO 9001 belgesi almış bir firmanın ürünleri değil yönetim anlayışı kalitelidir. Bu doğal olarak vaat edilen ürünün aynı kalite düzeyinde alınmasının da referansı olacaktır. Herhangi bir yatırımcı yasal şartlar dahilinde bir ürünün 2. Hatta 3. Kalite olanını üretmek bu alana yatırım yapmak isteyebilir. Her kuruluş gibi bu firmada ISO kalite belgelerini alabilir. Önemli olan üretimde kalite ve sürekliliğin sağlanmasıdır.


  ISO 9001 Almanın Çalışanlar Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

  ISO 9001 belgesi almanın çalışan üzerindeki etkileri çoğu zaman pek memnuniyetle karşılanmamaktadır. Bu nedenle ISO 9001 belgesi almadan önce, belgelendirme aşamalarında ve sonrasında süreçleri daha keyifli bir motivasyon seviyesine çekmek faydalı olacaktır. Çalışanlara katıldıkları eğitimlere dair kariyerleri adına mutlaka eğitim sertifikaları verilmelidir.

  ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi İle Nasıl Başarılı Oluruz?

  ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile başarılı olabilmek için düzgün bir sistem yapısı oluşturulmalı, işlevsel olmasına dikkat etmeli ve sürekli geliştirmeye katkıda bulunmalıdır.
  Kaliteyi neden yönetmek gerekiyor? Aslında ISO 9001 standartının uygulandığı firmalarda anlık olarak kalite yönetim değil süreçsel olarak devinim içinde yer alan akıştan söz edilebilir. Yani; siz müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere tedarikten müşteriye kadar her basamağı yeterince doğru ve akıcı biçimde organize ettiğinizde netice olarak kaliteyi de yönetiyor olursunuz.


  ISO9001 ÇALIŞMALARI AMACI, AŞAMALARI VE YARARLARI

  AMAÇ : Firmanın ISO 9001:2015 standardına uygun olarak yabancı bir belgelendirme kuruluşundan belgelendirilmesini sağlamak.


  ÇALIŞMANIN AŞAMALARI :


  1.AŞAMA : Mevcut kaynakların, mevcut süreçlerin ve işletmenin incelenmesi, Organizasyonun gözden geçirilmesi.
  2.AŞAMA :Personel ile birlikte dokümantasyon sisteminin oluşturulması.
  4.AŞAMA : ISO 9001:2015 temel eğitiminin verilmesi,
  5.AŞAMA : Dokümantasyonda belirtilen faaliyetlerin, süreçlerin eksiksiz yerine getirilmesi, uygulanması.
  6.AŞAMA : Tetkiklerin gerçekleştirilmesi ve belgelendirme kuruluşuna başvuruya hazır hale getirilmesi.
  UYGULAMA :

  1. Kuruluşun Organizasyon yapısı incelenecek ve gerekli eleman / elemanlar tespit edilerek temini istenecektir. Özellikle prosesinizi iyi bilen üniversite mezunu bir arkadaşa Kaliteden Sorumlu bir temsilciye ihtiyaç vardır.
  2. Kuruluş Kalite imkanları araştırılıp geliştirilecek. Sisteme uygun hale getirilecektir.
  3. Kuruluşun varsa daha önceden hazırlanmış güncel kullanımda ya da ISO9001:2015 gereği hazırlanmış dokümanları incelenip standarda uygun hale getirilecektir.
  4. Tüm işlemlerin nasıl, kim tarafından, hangi sıklıkta yapılıp, gerekli kayıtların tutulacağı prosedürler ve formlar oluşturulacaktır.
  5. Tüm işletmenin yaptığı faaliyetler – işlemler talimatlarla belirtilecektir.
  6. Tüm işletmenin kalibrasyon, kalite, eğitim ,iç tetkik, tedarikçi değerlendirme vb. planları yapılacaktır.
  8. Kalite sisteminin doğru çalıştığı gözlemlenerek varsa gözden kaçmış gelişmeye açık konular saptamak ve düzeltici faaliyetler gerçekleştirmek amacıyla yılda 1 kez iç kalite tetkiki yapılacaktır.
  9. Yönetim varolan rutin toplantıları yanında, yılda bir kez tüm yılı ISO9001:2015 uygulamaları bazında irdeleyen Yönetimin Gözden Geçirme toplantılarını gerçekleştirerek, önceden belirlenen hedeflerin ulaştığı nokta ve yeni hedeflerini saptayacaktır.
  Tüm işletme faaliyetleri proses olarak irdelenip, firmaya katma değeri her aşamada gözden geçirilecektir. Özellikle işlemediği düşünülen yada işlerken sürekli darboğazlar yaratan prosesler sistematik olarak tüm paydaşlarla masaya yatırılacak ve gerekli kritiklerle iyileştirilmesi sağlanacak.
  Firma, tüm bu çalışmaları tamamladığında Kalite Sistemini anahatları ile kurmuş demektir. ISO9001:2015 Kalite Belgelerini verecek belge kuruluşlarından teklifler alınacak, denetim başlatılacak. Uygun bulunduğu taktirde 3 yıllık süre için her yıl kontrol edilmek şartıyla belge sahibi olacak.

  ÇALIŞMA SÜRESİ :

  1. Çalışmalar belirlenen günlerde bir uzmanın katılması ile sürdürülecektir.
  2. Uzmanın gelmediği haftalarda uzmanın tespit ettiği çalışmalar, görevli arkadaşlar tarafından yerine getirilecektir.
  3. Çalışmalar her hafta, hafta da bir gün uzman ve kuruluş çalışanın saptayacağı günlerde gerçekleştirilecektir.
  4. Çalışma süresi 34 ay arasıdır. Ayda 4 gün uzman gelecektir. Rutin dışında gelmelerle 15 – 20 işgünü çalışma gerçekleştirilecektir.


  FİRMANIN BELGE SAHİBİ OLMASI SONUCU KAZANÇLARI :

  *Dünya ve iç pazarlarda rekabet ve satış şansı yakalanabilecektir. Müşteri son tercihleri ürününün arkasında duran, bunu Belgesi ise taahhüt eden firmadan yana olacaktır.
  Girilen ihalelerde belge önemli bir unsur olacaktır.
  *Sürekli çalışılan büyük müşterileri kaybetme korkusu olmayacaktır. Özellikle son yıllarda Büyük müşteriler Tedarikçi Yönetimine özel önem vermektedir. Tedarikçi Değerlendirmelerinde ürünün kalitesel açıdan üstün değerlere sahip olması kadar, Firmaların etkin, belgeli bir Yönetim Sistemine sahip olması kriterine önem vermektedir.
  *Müşterimiz sürekli aynı kalitede HİZMET/ÜRÜN alabileceğinin garantisiyle fazla araştırmadan bizle çalışabilecektir. Bu da Hizmet/ÜRÜN üretimimizde, Stratejik planlarımızda, stok ve istihdamda kararlı politikaların oluşmasını sağlayacaktır. *Tedarikçilerle girilen yakın temas girdi kontrollerine ayrılan uzun zamanı azaltacaktır. Hizmet/üretim esnasında gelen mallardan geri dönüşler min düzeyde olacaktır.Tedarikçiler sadece mal aldığımız yerler değil aynı zamanda stratejik ortağımız olmaya yönelik çalışma
  * Hizmet/ürün kalitemiz arttığı gibi, Hizmeti/ürünü oluştururken yapılan tüm harcamalarda önemli tasarruflar gözlenecektir.
  *Tüm organizasyonda görev ve sorumluluklar yazılı olarak bilindiğinden görev ve yetki kargaşası yaşanmayacaktır. Kurum kültürü, profesyonel çalışma ortamında çalışma faaliyetlerine orjin oluşturacaktır.
  *Ölçü aletlerinin kalibrasyonu ile tüm yaptığımız ölçümler hatasız olacak, dolayısıyla hatasız hizmet/ürün ve müşteri memnuniyetini yükselten hizmet/ürün elde edilecek. Müşteri bazında Güven artışı sağlanacak.
  *Makinaların güvenli, kazasız, etkin çalışmalarını sağlayacak Planlamaların yapılması, makinaya uygun eleman seçiminin yapılması, planlı bakımla arızaların minimize edilmesi, Periyodik bakımların zamanında yapılması ile güvenliklerinin en üst düzeyde sağlanması sağlanacaktır.
  *Sistemsel çalışmalar ile Servis ağımız güçlenecek, bilgi alış verişi etkin bir duruma getirilecek, Servis bazında Ürün / Hizmetimize ait vermiş olduğumuz garanti taahhütlerimize Güven en üst düzeyde kabullenilecek.
  *Eğitimler ve yapılan düzenlemelerle çalışanların motivasyonu artacak, firmaya bağları ve verimlilikleri gözle görülür biçimde artacaktır. Ürün / Hizmetle ilgili yapılacaklar, algılar iç müşteride artacaktır. Tüm çalışanlar katılımcı sorun çözücü bir birey olacaklardır. Görev Tanımlarının net belirlenmesinden dolayı yeni personel seçiminde daha etkin yöntemler uygulanması sağlanacaktır.
  *Tüm Paydaşlarla iletişim artacak ve firmada süreçlerde yaşanan problemlerin çözümünde etkin yöntemlerin saptanmasına neden olacak bir altyapının oluşmasına katkıda bulunacak.
  *Oluşan ve oluşması olası problemler listelenecek ve etkin Düzeltici faaliyetler ile oluşanların tekrarı ve oluşması muhtemel olanların oluşmadan engellenmesi sağlanacaktır.
  *Hedeflerle yönetim sadece Üst Yönetimin düşüncesi değil tüm departmanların birbirinden bağımsız düşünebilecekleri bir yöntem olacak ve sonuçları sürekli izlenerek, Firmada Sürekli Gelişmeyi sağlayacak bir sinerjinin oluşmasını sağlayacak.
  *9001 dışında Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği, Bilgi Güvenliği, Enerji Yönetimi gibi prestij değeri yüksek standartların da firmada uygulanması gerektiği düşüncesi gündeme gelmeye başlanacaktır.
  *Kurumsal bilginin kalıcılığını sağlayacak yazılı dokümanların oluşturulması ve sürekliliği sağlanacak.(Projelerde yaşanan başarı/başarısızlık hikayeleri, ürün/hizmetle ilgili detay bilgiler, akademik çalışmalar,vb)
  *Müşteri şikayetlerine etkin çözüm getirilecek ve gelen şikayetin kök nedenine inilebilecek kayıt sistemi oluşturulacak.
  *Ürünü/hizmeti oluşturulan girdilerden başlayarak, proses sırasında ve son kontrolde ürünün her bir sonraki aşamaya problemsiz iletimini sağlayacak kalite kontrol sistematiği oluşturulacak.
  *Kayıt sistemi ile kanıta dayalı problem çözme, veri kullanma, hedef oluşturma, sistemsel yaklaşım deneyimi oluşacak.
  ISO 9000 İLE İLGİLİ BAZI TANIMLAR:

  PROSES:

  Girdileri çıktılara dönüştüren birbirleriyle ilgili veya etkileşimli faaliyetler takımı.


  ÜRÜN:

  Bir prosesin sonucu.


  SİSTEM:

  Birbirleriyle ilişkili veya etkileşimli elemanlar takımı.


  YÖNETİM SİSTEMİ:

  Politika ve hedefleri oluşturma ve bu hedefleri başarma sistemi.


  KALİTE POLİTİKASI:

  Yönetim tarafından resmi olarak ifade edilen kalite ile ilgili bütün amaçları.


  KALİTE YÖNETİMİ:

  Bir kuruluşun kalite bakımından idare ve kontrolü için koordine edilmiş faaliyetler.


  SÜREKLİ İYİLEŞTİRME:

  Şartların yerine getirilmesi yeteneğini arttırmak için tekrar edilen faaliyet.


  VERİMLİLİK:

  Elde edilen sonuç ile kullanılan kaynaklar arasındaki ilişki  GÖREV TANIMLARI NEDEN ÖNEMLİDİR? NASIL KULLANILMALIDIR?

  Görev Tanımı bilimsel yönetimin verim gücü ve kaliteyi artırmak için öngördüğü ilk önemli şartlardandır. Görev tanımları, belirlenmiş ve netleştirilmiş görevlerin, kişilerin verimi ve kaliteyi artırmaları için yazılmaları gerekir. İşletmelerin topyekûn amaçlarına ulaşmaları için en uygun bölümlenmeyi, en tepeden başlayarak, ilk kademelere kadar çalışacak insanların yapmaları gereken işleri açıklar. Hemen her sektörde ve firmada yaptıkları işler daha belirgin, sınırlı ve mevzuat ile açıklanmış olan mali konularda bile görev tanımları yoksa veya bu görevler yazılı olarak belirtilmemişse uygulamalarda ciddi eksiklik ve hatalar oluşabilmektedir. Günümüzde pek çok işletme, Görev Tanımı olarak, çok genel ve çok yüzeysel bazı tanımları yeterli zannetmekte ve bu durum maalesef aşağıda saydığım sonuçları doğurmaktadır.

  GÖREV TANIMLARI YOK VEYA YETERSİZ İSE NELER OLUR?

 • Belirlenmemiş ve yazılmamış işler o masadaki kişiyi de motive eder.
 • Çalışan istemese de işlerini tam yapamaz ve kaytarabilir.
 • İşletmenin nihai sonuçlara ulaşması giderek zorlaşır. Kişi genel ve nihai amaca ulaşmak için ne yapacağını bilemez, gözden kaçırabilir ve bunun sonunda kendi biriminin amacına ulaşmakta da sıkıntı ve stres yaşar.
 • İşe alınacak kişiye “Otur masaya(?) Öğrenirsin” denmek zorunda kalınabilir.
 • Görev Tanımı olmayan veya yetersiz olan kişi, yapması gereken işin önemli detaylarını gözden kaçırabilir. Kiminle iletişim kuracağını, kimler ile istişare etmesi gerektiğini de gözden kaçırır veya olmadık kişiler ile iletişim kurmaya kalkar ve o birimin işlerinin de gecikmesine ve / veya verimsizliğe sebep olabilir.
 • Ölçülebilir sonuçları alması kesinlikle şansa kalır ve zorlaşır.
 • Herkesin her şeyden sorumlu olması gibi bir zihin kargaşasına sebep olur.
 • Yöneticiler akıllarına gelen işi akıllarına gelen kişiye vermeye başlarlar.
 • İhtisaslaşma zorlaşır ve bu da verimliliği düşürür.
 • “Herkesin Her Şeyden Sorumlu Olması” veya tam belirlenmemiş işlerden sorumlu olması, “Hiçbir Şeyden Hiç Kimsenin Sorumlu Olduğu” bir acı durumu yaratır.
 • Bunun aksine o birimin yapması gerektiği halde görece zor olan veya yeterince bilinmeyen görev detayları önce ihmal edilir, sonra yapılmadığı için unutulur.
 • Görev Tanımları yoksa veya yetersiz ise en sık rastlanan ve sonuçları ölümcül olan bu ve bunların doğurduğu durumlar yaşanabilmektedir. Bunun aksine uygun, yeterli ve detaylı görev tanımları varsa ve bu tanımlar en tepeden başlanarak yöneticiler ve çalışanlarca sık sık gözden geçirilip, gerektiğinde revize edilip, güncelleniyorlarsa; yukarıda yazdıklarımın aksine şu yararlar yaşanmaktadır.

  NET, DETAYLI VE YETERLİ GÖREV TANIMLARI İŞLETMELERE NE GİBİ YARARLAR SAĞLAR?

 • Belirlenmiş göreve seçilecek personelin o göreve olabildiğince uygun seçilmesini sağlar.
 • Göreve başlatılacak kişinin görevini okuyarak, o işi ne kadar yapabileceğine önceden karar vermesini sağlar.
 • Göreve seçilmiş veya başka bir birimden atanmış kişinin o görevi tam veya tama yakın yapmasını sağlar.
 • Personelin görev tanımında yazan iş detaylarından hangilerini neden yapamadıklarını ortaya çıkartır, bu suretle kaliteli, verimli, yararlı eğitimler yapılmasını sağlar.
 • İlgili personelin biriminin amacını yerine getirmesi için gözden kaçırmaması gereken detayları hatırlatır ve yöneticisince hatırlatılmasını sağlar, birkaç detay örnek ile açıklarsak;
 • 1- Satış Temsilcisi kendi müşterilerinin yaptıkları ciroları her ay sonunda dikkate alarak, başta en büyük müşterileri olmak üzere, her bir müşterisinin satın alma eğilimini dikkate alır. Kayda değer değişiklikler olduğunda, dikkatlice gereken müdahaleyi yapar.
  2- Depo Yöneticisi periyodik aralıklarla (Yılda en az iki kez olmak üzere) depoya giren ve çıkan ürünlerin yoğunluğunu dikkate alarak, ürünlerin depolama adreslerini daha ergonomik ve hızlı olacak şekilde değiştirir. Bu değişiklikleri ERP Sistemi üzerinde de revize ederek, aranan ürünlerin ve yerlerin daha çabuk bulunmasını sağlar.
  3- Üretim Sorumlusu, biriminde yapılacak bakım, onarım ve yeni tesis yatırımı / Montajı süresince buradaki çalışmaların, birimindeki diğer çalışmaları kötü yönde etkilememesi için, gereken önlemleri alır, perdeleme yapar, benzer şekilde bu çalışmalarda iş kazası çıkmaması için birimindeki yangın ve / veya iş kazası önlemlerini önceden alır. Bu konuda ISG Uzmanı ile koordinasyon kurar.

  KÂR ve KÂRLILIK nihai bir sonuçtur. Tatmin olmuş ve bağlanmış nihai müşterilerin yaratacağı mali performansın göstergesidir. Bu performans işletmenin bir bütün olarak çalışarak, her bir bölümünün hatta bölümlerin altındaki birimlerin bu müşteri tatminini sağlayacak düzende çalışması ile sağlanır. İşletmede gereksiz veya sonucu ölçülemeyen bir iş olmamalıdır. Sonucu müşteri tatminini sağlayacak her detay görev de yapılmaya ve takip edilmeye değerdir. Biz daima gördüğümüz için biliyoruz ki, görevlerini tam yapamayan veya detayı gözden kaçıran birim çalışanları, bu birim görece önemsiz(!) zannedilen bir birim ise dahi müşteri tatminini bozar. Zira ya tedarikte gecikilir, yok satılır veya müşteri bekletilir, ya önemli bir iş dururken başka bir işe veya soruna odaklanılıp, müşteri bir şekilde (istenmese de) ihmal edilir. Ya hatalı sevkiyat olur, ya hatalı fatura gider, depoda bir ürün varken, gözden kaçabilir. Görece daha kıdemli insanlar daha az kıdemi olanlara gereksiz ve hatta angarya bazı işler yükleyerek, yukarıda saydığım hata ve eksiklere yol açarlar, yangın ve iş kazaları gibi tehlikelerin ve bunların yaratacağı zararların önü açılır… İşte uygun ve profesyonel görev tanımları, tüm bu hataların azalmasına ve müşteri tatmininin artarak, şirketin devamının sağlanmasına ciddi katkılar sağlar.

 • Hangi birim veya bölümde olursa olsunlar çalışan personel ve yöneticilerin performansla-rının ölçümünde de mutlaka dikkate alınmalıdırlar. Bu nedenle Satış, Satınalma, Üretim gibi daha sonuç odaklı işlerde toplam performans ölçümünde daha az ağırlıkta olsa da bu işlevleri yerine getiren personelin de performans ölçümlerinde mutlaka dikkate alınmalıdır. Aksi halde işler eksik, hatalı ve sadece günü kurtaracak şekilde ifa edilmeye başlar ve gö-revlerde olan ya da olması gereken değişiklikler zamanında dikkate alınmadığı için gözden kaçar. Hatalar da yukarıda saydığım şekilde nihai başarıyı ve işletmelerin yarına kalmala-rını kötü yönde etkiler. Evet görüleceği gibi Görev Tanımları şarttan öte faydalıdır ve işletmelerin yarına kalarak, sağlıklı şekilde büyümelerine ciddi katkılar sağlar. Bunun için
 • Doğru, detaylı ve profesyonelce yazılmaları gerekir.
 • Her bir görev tanımının o görevin sahibi tarafından, en az ayda bir kere on, yirmi dakika ayırarak okunması gerekir.
 • Yılda en az iki kez yöneticilerin, kendilerine direkt bağlı astlarını görev tanımları üzerinden değerlendirmeleri ve varsa eksik detayların tamamlanması, yoksa astın eksik yaptığı işlerin hatırlatılarak yapmalarının sağlanması gerekir.
 • Yapılacak bu değerlendirmelerin nihai performansı etkilediği unutulmadan gerekirse “n” sayıda madde içerisinde en önemli ve hayati olanlar seçilerek bu maddelerden puan verilmesi ve performans değerlendirmede dikkate alınması gereklidir.
 • Görev Tanımları işlerdeki gelişme ve değişimler dikkate alınarak yılda iki kez revize edilerek, güncel tutulmalıdırlar.
 • ALINTI : Ahmet Levent ÖNER (Altıntepe 3 Nisan 2020)